Avrupa Birliği’nde yasaklanan tek kullanımlık plastikler Türkiye'de de yasaklansın.

Harekete Geç

Küresel plastik kirliliği krizi kamuoyunda bir endişe dalgası yaratmış durumda; ekolojik ve sosyal etkilerine yönelik giderek artan bilimsel kanıtlar da bu endişelerin yersiz olmadığını ortaya koyuyor. Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanındaki pek çok insan bireysel olarak harekete geçiyor ve çoğu büyük şirketin uygulamakta başarısız olduğu çözümlere yöneliyor:

Günlük hayatta ucuz, tek kullanımlık plastik ambalajları reddederek yeniden kullanılabilir ve doldurulabilir seçenekler talep etmek. Küçük işletmeler pek çok ilham verici, yenilikçi (ve bazen basit, sağduyulu) paketleme yöntem ve modelleri geliştiriyor. Tek kullanımlıktan ziyade yeniden kullanılabilir seçeneklere dayalı bir kültürle sürdürülebilir bir dünya yaratmak konusunda küresel bir hareket söz konusu.

Küresel plastik kirliliği krizini çözmek için oluşan kamuoyu motivasyonuna karşılık, büyük miktarlarda tek kullanımlık ambalaj üreten dünyanın en büyük bazı şirketleri harekete geçme gerekliliğini kabul etmeye başlamış durumda. Bu şirketlerin bazıları istekli olduklarını gösteren taahhütlerde bulunuyor ama daha yakından baktığımızda ortaya çıkan tablo bizi tek kullanımlık plastiklerden uzaklaştırmayan yanlış çözümlere yatırım yaparak, dikkat dağıtıp daha iyi sistemlerden uzak durarak, kullan-at kültürünü sürdürerek ve bu süreçte insanların kafasını karıştırarak aynı yoldan yürümeye devam ettiklerini gösteriyor.

Bu, hayatımızı değiştirebilir. Dünyanın en büyük şirketleri geçmişe takılıp kalmaktan ve yanlış çözümleri teşvik etmekten vazgeçerek acilen kurumsal iş modellerine öncelik vermeli. Bu şirketler kullan-at ekonomisini geride bırakan adil bir geçiş süreci başlatarak tüm dünyadaki insanlarla aynı yolu takip etmeli.


Raporun tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.

Geleceği Çöpe Atmak: Şirketler Neden Hala Yanlış Plastik Kirliliği “Çözümlerine” Yöneliyor?  >>  PDF İndir