Birlikte başarılarla dolu bir geçmiş

Greenpeace geçmişindeki her başarıda cesur insanların, inançla attığı adımların dünyanın tarihini değiştiren izlerini görebilirsiniz.

Greenpeace’in kurucuları olan bir grup ekolojist, gazeteci ve hippinin büyük bir hayali vardı. Aynı düşüncede olan bu ruhlar, kırık dökük bir balıkçı teknesi olan Phyllis Cormack’a Greenpeace bayrağı çekti ve Kuzey Kutbu’na yakın Amchitka Adası’na doğru yola çıktı. Amaçları Amerika Birleşik Devletleri donanmasının yaptığı nükleer denemeleri durdurmaktı. Aslında bu ilk adım, tüm dünyayı etkileyecek bir oluşumun başlangıcıydı.

Yeşil ve barış dolu bir tarihin başlangıcı

Greenpeace kurucularından Irwing Stowe nükleer denemeyi durdurmak için yola çıkarken “Yaşam ve barış için bir yolculuk bu…” demişti. Irwing belki de öngörmüştü: Greenpeace’in o gün başlayan yolculuğu, dünya çapında bir harekete dönüşecek ve dünyayı değiştirecekti.

Greenpeace’in ilk kurucuları tarafından benimsenen bağımsızlık, şiddetsizlik, yaratıcılık, çevre suçlarına şahitlik etme ilkeleri Greenpeace’in temel değerleri haline geldi.

En büyük gücümüz insanlar

Çevreyi korumak ve değişim yaratmak için çabalayan insanlar, yıllar boyunca fiziksel ve psikolojik baskılarla karşı karşıya kaldılar. Yine de her zaman barışcıl kaldılar ve zorlukların üstesinden geldiler.

Greenpeace her zaman değişim için çalıştı ve her zaman yapılacak daha fazla şey olduğunun farkında. Bütün insanlık için güvenli, yeşil ve barış dolu bir dünyanın garanti altına alınması gerekiyor. Yaşam ve barış için yolculuk devam ediyor. Güverteye hoş geldiniz.