En güçlü rehberimiz: İlkelerimiz

 

Greenpeace faaliyetleri bazı ilkelere dayanır. Bu ilkeler, tüm kampanyalarımıza yansır, bize nerede ne yaparsak yapalım rehberlik eder.

Dünyada Greenpeace, küresel çevre sorunlarını ortaya çıkarmak, yeşil ve barış dolu bir gelecek için gereken çözümleri sunmak amacıyla şiddetsiz ve yaratıcı çözümler sunan, bağımsız kampanyalar yürüten bir organizasyondur.

Misyonumuz

Greenpeace’in amacı, gezegenimizin tüm çeşitliliğiyle yaşamı destekleyebildiğinden emin olmaktır.

Bu yüzden Greenpeace aşağıdaki maddeleri gerçekleştirmek için çabalar:

Temel değerlerimiz

Bireysel sorumluluk ve barışçıllık

Harekete geçiyor, sorumluluk üstleniyor ve her zaman şiddetsiz kalıyoruz.

Bu prensipleri oluştururken harekete geçme pratiği diye tanımlayabileceğimiz “tanıklık etme” kavramından esinlendik. Buna bireysel sorumluluğa dayanan bireysel davranış da diyebiliriz.

Bağımsızlık

Şirketlerden ve hükümetlerden hiçbir destek kabul etmiyoruz. Bağımsızlığımız, etkin bir biçimde gücümüzü gösterip gerçek bir değişim yaratmamız gerektiğinde bize ihtiyacımız olan özgürlüğü sağlıyor.

Greenpeace’in daimi dostu veya düşmanı yoktur

Hükümetler veya şirketler çevrenin ve gezegenimizin yararına bir değişimi gerçekleştirmek istiyorlarsa bu gibi girişimleri destekleriz. Bir söz vardır: “Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Yaptıklarımızın amacı tektir: çevrenin yararına hareket etmek.

Çözüm üretmek

Hepimiz için yeşil ve barış dolu bir geleceğe giden somut adımları araştırıyoruz, geliştiriyoruz, Toplumun çevresel seçimlerine dair içten ve bilinçli müzakereleri destekliyor, bunun için çözüm üretiyoruz.