Greenpeace dziękuje osobom w ochronie zdrowia
fot. Max Zieliński/Greenpeace Polska

Ubiegłej nocy na bulwarach Zamku Królewskiego w Warszawie pojawił się napis “Dziękujemy”. Towarzyszyła temu projekcja hologramowego filmu z licznymi brawami. W ten sposób Greenpeace zwraca uwagę na ciężką, często głęboko niedofinansowaną pracę pracowniczek i pracowników ochrony zdrowia – których sytuacja w czasie epidemii koronawirusa jest szczególnie trudna. Jednocześnie podkreśla pilną konieczność zapewnienia odpowiedniego finansowania ochrony zdrowia w ramach wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią.

Obecna sytuacja nie oszczędza nikogo, jednak bez wątpienia dla osób pracujących w ochronie zdrowia jest szczególnie dotkliwa. Co szósty zakażony koronawirusem pochodzi właśnie z tej grupy. Każdego dnia te osoby podejmują ogromny trud dbania o nasze bezpieczeństwo zdrowotne, choć sił im nie przybywa. Pracują z narażeniem własnego zdrowia i życia, często w przymusowej izolacji od najbliższych – mówi Martyna Zimniewska z Greenpeace Polska.

Lekarki i lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, ratowniczki i ratownicy medyczni. Salowe i salowi, diagnostyczki i diagnostycy, opiekunki i opiekunowie, osoby sprzątające w szpitalach i przychodniach, a także wiele innych pracowniczek i pracowników ochrony zdrowia. To nie korporacje, ale właśnie oni znajdują się na pierwszym froncie walki z pandemią i to ratują nas każdego dnia.

Nie da się policzyć, jak wielu z nas ci ludzie uratowali zdrowie i życie. Pamiętajmy jednak, że wielu z nich wcale nie chce pracować ponad własne siły. Chcieliby po prostu jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, nie martwiąc się o bezpieczeństwo własne i pacjentów, o dostępność niezbędnego sprzętu czy o godne warunki pracy. Od dawna nie mają jednak takiego komfortu, co nieraz mogło odbijać się na pacjentach. Czas pandemii to czas solidarności. My w Greenpeace pomagamy jak umiemy – przede wszystkim słuchamy zaleceń i zostajemy w domu. Angażujemy się też w akcję szycia maseczek. Jednak to nie wystarczy. Dlatego nie tylko dziękujemy medykom za ich pracę, ale  także domagamy się od rządu, by priorytetem  działań antykryzysowych stało stabilne i adekwatne do potrzeb finansowanie systemu opieki zdrowotnej. Nie chcemy powrotu do tego, co było. Potrzebujemy zupełnie nowej normalności, potrzebujemy Zielonego państwa dobrobytu – dodaje Zimniewska.

Swoje propozycje dotyczące systemowego wsparcia dla służby zdrowia Greenpeace zawarł w programie Zielone państwo dobrobytu, które jest propozycją dla rządzących zawierającą priorytetowe obszary, na których należy skupić się odbudowując Polskę z kryzysu. Obecnie trwają konsultacje społecznego tego dokumentu, można wziąć w nich udział na stronie ZielonePanstwoDobrobytu.pl

Do podziękowań Greenpeace mógł dołączyć każdy. Nadesłane w ramach akcji filmiki z brawami dla osób pracujących w ochronie zdrowia utworzyły jedno wspólne nagranie, które zostało wyświetlone jako wyraz solidarności i wdzięczności.

Zdjęcia są dostępne tutaj https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/sets/72157714073501032.