Vláda na středečním zasedání odmítla rozšiřování dolu Turów. Bohužel to neznamená konec tohoto kontroverzního záměru polské uhelné firmy PGE. Rozhodovat budou polské úřady, Česká republika je jen přeshraniční účastník celého procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA). Jedná se však o velmi silný signál pro Polsko, že Česká republika s rozšiřováním dolu na česko-německo-polských hranicích nesouhlasí. 

Důl Turów už nyní negativně ovlivňuje život lidí ve své blízkosti. Do dolu Turów se stahuje podzemní voda i z české strany. Pokud by se důl nakonec rozšířil, je v ohrožení voda pro 30 tisíc lidí. Těžba v dole Turów také způsobuje znečištění ovzduší a velký hluk. Právě proto české stanovisko bude obsahovat i množství podmínek, které by měl investor plnit za předpokladu, že polská strana i přes český nesouhlas záměr schválí.

Místní lidé z Hrádecka přijeli ve středu žádat vládu, aby se za ně postavila. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Proti rozšíření dolu Turów se staví lidé ve všech třech státech. Včera zástupci místních lidí z Uhelné a Václavic, kterým již dnes krade důl vodu, předali před jednáním vlády ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi petici, pod kterou sesbírali za pouhé čtyři dny přes 600 podpisů. 

Ministr Brabec a celá vláda se obyvatel Libereckého kraje zastala a to je rozhodně skvělá zpráva. Nesouhlas se záměrem je však jen jedna z věcí, které může česká strana prostřednictvím vlády či kraje udělat. Doufám proto, že se dočkáme i dalších kroků, které zastaví či omezí projekt rozšíření dolu, aby neměl negativní dopady na místní lidi a životní prostředí

A co ještě může Česká republika udělat?

  • Česká republika by se mohla začít bránit proti rozhodnutí o změně územního plánu města Bogatynie, která byla přijata letos v květnu ještě předtím, než se k němu česká strana vyjádřila. Kvůli porušení unijní legislativy lze podat stížnost k Evropské komisi. Zároveň lze napadnout územní plán u polského soudu, a dosáhnout tak jeho zrušení. Česká republika může také v průběhu přeshraničních konzultací EIA, které v tuto chvíli stále probíhají, požadovat zjednání nápravy porušování směrnic jako podmínku dalšího postupu ve věci a vydání závěrečného stanoviska k rozšíření dolu. 
  • Jako stát, který se setkal s problémem s hospodařením s vodami, který nedokáže sám vyřešit, se může Česká republika obrátit s žádostí o pomoc na Evropskou komisi podle unijní rámcové směrnice o vodách. 
  • V současné chvíli to vypadá, že Česká republika by měla mít v souvislosti s rozšířením dolu výrazné finanční náklady spojené se zajištěním dodávek vody či stavbou vodovodů. Na základě směrnice 2004/35/ES o odpovědnosti za životní prostředí v souvislosti s prevencí a nápravou škod na životním prostředí tak může vymáhat vynaložené náklady spojené s vlivem dolu Turów po Polské republice.

Česká republika by také mohla požádat o odklad zaslání svého stanoviska. Není totiž důvod spěchat, protože polské Regionální ředitelství ochrany přírody ve Vratislavi si posunulo termín, kdy bude o stanovisku v procesu EIA rozhodovat na březen, tedy pouhý měsíc před tím, co skončí dolu Turów platné povolení. Je tedy možné, že těžaři pro rozšíření dolu nestihnou získat všechna povolení včas. Další administrativní procesy se totiž mohou rozeběhnout až po vydání souhlasné stanoviska EIA. A přestože se dá očekávat, že polští úředníci z příslušných úřadů už se třesou s razítkem v ruce, aby dolu pomohli, času už jim moc zbývat nebude.  

Psáno pro Deník Referendum.