Na své úterní velné hromadě v Terstu oznámili představitelé italské pojišťovny Generali, že nepojistí rozšíření kontroverzního dolu Turów i nového bloku místní elektrárny. Podle svého vyjádření nechtějí pojišťovat ani další doly v Polsku. Zatím není jasné, zda pojišťovna myslí tento závazek jako kategorické odmítnutí či zda bude mít nějaké výjimky, například ve formě pojistných balíčků. 

Nový závazek nepojišťovat důl Turow je pokračováním snah pojišťovny Generali omezit investice do problematického uhelného průmyslu, který ohrožuje globální klima. V listopadu loňského roku pojišťovna oznámila, že nebude pojišťovat žádné nové uhelné doly a elektrárny. Nyní se ukazuje, že nebude obnovovat končící smlouvy či dokonce vypovídat kontrakty u již existujících projektů.

Pojišťovna také oznámila, že ukončí spolupráci se šesti uhelnými firmami kvůli jejich dopadům na klima. Nejsou ale mezi nimi ani polská společnost PGE ani český ČEZ, protože Generali podle svých slov věří, že tyto společnosti plánují proměnu svého energetického mixu. Za odklon od uhlí protestovali před valnou hromadou aktivisté a aktivistky Greenpeace Itálie. „Chtěli jsme upozornit na to, že Generali stále podporuje byznys největších evropských znečišťovatelů – firem PGE a ČEZ. Přes své klimatické závazky má Generali peníze v mnoha uhelných projektech v Polsku a České republice,“ říká Luca Iacoboni, vedoucí energetické kampaně v Greenpeace Itálie.

Protest před valnou hromadou Generali

Důl Turów provozuje polská polostátní společnost PGE. Povolení těžit má do roku 2020, ale chce získat potřebná povolení, aby mohla v těžbě pokračovat až do roku 2044. Důl je v současné době pojištěn několika finančními ústavy včetně pojišťovny Generali. „Italský pojistitel udělal pozitivní krok. Německé pojišťovny Allianz, Talanx, Munich Re a Hannover Re by ho nyní měly následovat a neměly by pojišťovat rozšiřování stávající uhelné infradstruktury, včetně dolu Turów,“ říká Lucie Pinson, koordinátorka kampaně Unfriend Coal.

Problematický velkolom se nachází na samých hranicích s Českou republikou a Německem. Lokální vlivy, jako je prach, hluk a odčerpávání vody tak postihují ve velké míře i místní lidi na Hrádecku a Frýdlantsku v Libereckém kraji. Česká pobočka Greenpeace proto spustila stránky www.greenpeace.cz/spoluzavodu/, kde se mohou lidé z celé České republiky proti rozšiřování dolu postavit. Najdou zde text připomínek, které mohou poslat v právě probíhajícím procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. EIA).

Na protestu proti rozšiřování dolu se na konci dubna sešlo pět stovek lidí z Česka, Polska a Německa a u pomníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou vytvořili symbolicky živý řetěz, který zasahoval na území všech tří států.