Nadspotřeba a plýtvání jsou velkým problémem současnosti. Pomoz nám to změnit. 

Jdu do toho

EKOVÝZVA 2020 JE TADY! Tento rok nás všechny bez výjimky již vyzvala pandemie covidu a my jsme si s touto výzvou museli chtě nechtě poradit. Minulé měsíce ukázaly, že je možné v Česku změnit hodně a to zásluhou „obyčejných“ lidí. Mohutná vlna solidarity, která se napříč společností vzedmula, byla pro spoustu z nás inspirující. Dodala nám odvahu čelit dalším výzvám, které zcela jistě přijdou. Jednou z nich, která se na nás již valí, je změna klimatu a s tím související klimatická krize. COVID nás poučil, že je třeba některé věci dělat jinak, využijme tedy tohoto probouzení a pojďme společně vykročit šetrnější a k přírodě ohleduplnější cestou. Vyrážíme 1. srpna!

„Co můžu změnit já sama hned teď?“ Tahle otázka, kterou si kladla Zdeňka, stála u zrodu EKOvýzvy v roce 2015. Tehdejší vyzyvatelé a vyzyvatelky z řad Greenpeace si sami vybrali své výzvy, které drželi po dobu jednoho měsíce. Jeden měsíc je právě ta doba, kdy je možné si osvojit nové návyky a trvale si je udržet.

EKOvýzva funguje podobně jako sociální sítě. Na www.ekovyzva.cz si můžeš vytvořit profil, vybrat si svou výzvu a zapojit se do komunikace s ostatními. Cílem je vzájemně si pomáhat, radit si, přicházet s novými nápady nebo i testovat nápady ostatních a motivovat se navzájem. Můžeš přidávat příspěvky, které se budou členit podle výzvy, kterou sis vybral/a. Příspěvek může mít formu textu, fotky či videa a je možné k němu přidávat komentáře nebo srdíčka (lajky). 

Vybírat můžeš z osmi témat, které jsme pro tebe připravili. Najdeš zde nejen stálice, jako jsou vegetariánství a veganství, lokální potraviny, zero waste a plasty, palmový olej, ale také témata, kterým se věnujeme v EKOvýzvě jen posledních pár let. Jedná se například o šetření vodou či šetrný životní styl.

K pořádání EKOvýzvy nás stále pohání přání lidí něco změnit. Mnoho lidí tuší, že náš životní styl, kdy víc bereme, než dáváme, není udržitelný. Žijeme na planetě, z jejíchž zdrojů ukrajujeme pořád víc a víc. Kdyby každý využíval přírodní zdroje tak, jako průměrný Čech, potřebovali bychom asi 3,5 planety na jejich pokrytí. Žijeme na dluh, který přenášíme na budoucí generace, ničíme rozmanitost planety a již teď dochází k nezvratným změnám. Konzum a nadprodukce jsou poháněny energií ze špinavých fosilních zdrojů, které jsou hlavní příčinou globální změny klimatu a s tím spojených drastických dopadů na přírodu. Čím déle budeme takto žít, tím horší budoucnost máme před sebou.

© Bence Jardany

Mezi vědci panuje většinová shoda o vlivu člověka na klima. Po letech neúspěšných mezinárodních rozhovorů a snah o uzavření dohod o ochraně klimatu jsme dostali naši planetu do stavu klimatické krize. Už nemluvíme o globální změně klimatu, ale o krizi, jejíž důsledky můžeme několik let se vzrůstající intenzitou pozorovat. Již není možné změnu klimatu zastavit, ale ještě stále je možné dodržet závazek Pařížské dohody z roku 2015 a udržet oteplení planety pod hodnotou 1,5 °C a tím předejít katastrofickým scénářům. Abychom měli šanci zastavit oteplení na 1,5 °C jak doporučují vědci, je třeba rychle omezit skleníkové plyny, které vypouštíme do atmosféry. Musíme začít hned, abychom do roku 2030 omezili evropské emise o 65 % a co nejdříve dosáhli uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy příroda zachytí stejné množství uhlíku, které lidé vypustí.

Pojď do toho s námi, přijmi výzvu a prožij měsíc jinak. Mluv o svých zážitcích, objevech, starostech i radostech se svými blízkými, svým okolím, v práci a neboj se zeptat ve svém oblíbeném podniku, kavárně či obchodě na to, co zrovna kvůli EKOvýzvě potřebujš (veganské jídlo, bezobalové nákupy, lokální potraviny).

Minulého ročníku se zúčastnilo více než 5500 lidí, čehož si nesmírně vážíme. V našem archivu na www.ekovyzva.cz se můžeš podívat, jak EKOvýzva vypadala v roce 2018 a 2019. A jak to tak bývá, i my bychom rádi překonali minulé ročníky a proto jsme vylepšili web EKOvýzvy a náš cíl je tentokrát 6000 zapojených EKOvýzvařek a EKOvýzvařů.

EKOvýzva letos probíhá po celý srpen. Přijmout výzvu a dozvědět se více o tomto projektu můžeš na webu www.ekovyzva.cz, kde také nalezneš příspěvky od ostatních účastníků a účastnic. Vytvoř si profil, sdílej své zážitky, ptej se, debatuj, komentuj a výzvu si také užij.