Současná krize nám dává příležitost vytvořit z České republiky zemi, která je odolnější, bezpečnější, spravedlivější a respektuje životní prostředí.

Jdu do toho

Poprvé od začátku koronavirové krize se sejdou 17. a 18. července lídři evropských států, aby řešili, jak bude vypadat finanční záchranný balíček a víceletý rozpočet EU. Může se zdá, že jde jen o další nudné jednání politiků kdesi v cizině, ale ve skutečnosti jde o hodně peněz. Ale nejde jen o peníze, jde o naší budoucnost. O to, zda peníze poslouží k vybudování zdravější, udržitelnější a spravedlivější Evropy, nebo skončí na účtech fosilních i jiných korporací a průmyslových zemědělských koncernů na úkor obyčejných lidí, drobných podnikatelů a ochrany přírody.

Je čas přepsat pravidla a přestat dotovat ty, kteří způsobili klimatickou krizi a kteří ničí naši krajinu a přírodu, zamořují řeky a vzduch. Jak to dopadne, můžete ovlivnit i Vy.

Premiér České republiky při jedná se zástupci Fridays For Future
Premiér České republiky při jedná se zástupci Fridays For Future © Petr Zewlák Vrabec

Napište premiérovi České republiky, e-mailem – premier@vlada.cz – nebo na Twitteru, že musí být podpořena #ZdraváBudoucnost.  To znamená, aby se zasadil o tyto podmínky plánu obnovy:

  1. Nulové finanční stimuly pro fosilní paliva a fosilní korporace a přísné klimatické a sociální podmínky pro pomoc uhlíkově náročným odvětvím (letecké společnosti, výrobci aut, průmyslové zemědělství). Základní podmínkou musí být závazný slib těchto společností pro každoroční snižování emisí skleníkových plynů. 
  2. Žádné dotace, garance půjček, zvýhodněné úrokové sazby, státní záruky, snižování daní  atd. pro fosilní u uhlíkové náročné sektory. 
  3. Vyloučení fosilních a uhlíkově náročných sektorů z programů kvantitativního uvolňování zaváděných jak Evropskou centrální bankou tak Národními bankami členských států. 
  4. Sladění národních plánů obnovy s cíli Pařížské klimatické dohody, tedy zastavit oteplení na 1,5 °C, což znamená do roku 2030 snížit emise o 65 % oproti roku 1990.
  5. Neoslabovat pravidla ochrany životního prostředí a lidského zdraví na úkor zrychlení  investic do ekonomiky.
  6. Zajistit transparentnost rozdělování zdrojů v rámci plánu obnovy, včetně monitorování možných fosilních a uhlíkově náročných  investic.

Zdravá budoucnost záleží i na vás! Napište premiérovi České republiky, aby se zasadil o zdravou budoucnost nás všech.