Současná krize nám dává příležitost vytvořit z České republiky zemi, která je odolnější, bezpečnější, spravedlivější a respektuje životní prostředí.

Jdu do toho

Od chvíle, kdy jsme podali na těžební společnost OKD a její management trestní oznámení kvůli podezření na trestný čin šíření nakažlivé lidské nemoci, které v současnosti rozšiřujeme i na Krajskou hygienickou stanici v Ostravě, nám už přišly desítky zpráv od místních havířů a jejich rodinných příslušníků. Dávají nám tipy, informace z regionu i zevnitř firmy OKD, vyjadřují podporu a sdílí své příběhy. A my si myslíme, že byste jejich hlas měli také slyšet. Většina pisatelů žádala o zachování anonymity; tuto podmínku samozřejmě plníme. Texty prošly redakční úpravou.

Jsem zaměstnancem OKD a byl jsem doma na DPN s diagnostikovaným onemocněním Covid-19. Nakazil jsem se v práci od kolegy. Nelíbí se mi, že se do nás stále někdo naváží v mediích, že jsme nezodpovědní a nedodržujeme nařízení hygieny. To opravdu není pravda, lidé v tomto kraji jsou až moc zodpovědní. Já byl doma celé týdny i s manželkou, kterou jsem nakazil covidem.

Důl Darkov (c) Wikimedia Commons © Wikimedia Commons

Snažili jsme se na situaci v OKD upozornit už od vyhlášení výjimečného stavu vládou někdy od března, tak nechápu, proč se s tím stále nic nedělalo. Hygiena Karviná je snad podplacená od OKD, nebo proč dělá, že je hluchá a slepá, když přímo pracovníci OKD upozorňují na pochybení v hygienických opatřeních už od března? Já osobně jsem psal na Hygienu Karviná, pak Ostrava a dokonce na úřad vlády e-maily hned po vyhlášení nouzového stavu v březnu. Aby se zavřelo konečně OKD a omezil komplet provoz, jen na nejnutnější práce jako je čerpání důlních vod a zajištění nezbytného provozu a větrání. Psal jsem jim, že jinak se tady bude pandemie šířit dále a nikdo s tím nic nezmůže. 

Doufám, že hygienickým stanicím v Moravskoslezském kraji dojde, že jsou tu pro lidi a ne pro velké firmy, jako je OKD, protože pokaždé když nám Hygiena měla pomoci, vždy to bylo jen ve prospěch OKD. Jeden příklad za všechny: Hygiena OKD odsouhlasila, že se v dolech na ranní směně nepráší! Většině zaměstnanců stojí tzv. expozice. Jsem zaměstnancem OKD už dlouho, ale nikdy jsem neviděl, že by se v dole neprášilo. Stačí se podívat na auta zaparkovaná před šachtou, abyste viděli, kolik uhelného prachu se dostává do ovzduší přímo z výdušných jam a věží, přímo z dolů. Kolikrát máme po směně úplně černá auta a přes okýnka není vidět. Takže komu Hygiena pomáhá, si udělejte obrázek sami.

Proč se žádný pracovník z Hygieny nejde podívat přímo do provozu v ranní šichtě, aby viděl jak to tam skutečně chodí? Oni jen na dálku posílají nějaká předběžná opatření, která nejsou schopni v OKD splnit. A nebo ať sfárají dolů s mužstvem, aby viděli, jak se dodržují hygienická nařízení. To prostě v provozu šachet nelze dodržet. 

To pravé hygienické peklo se dělo ještě v březnu po vyhlášení nouzového stavu, když se havíři dostali na tzv. farung, tedy sjezd do dolu. Během farungu se namačká více než 20 lidí do jedné klece neboli etáže v důlním výtahu. Tento výtah je čtyřetážovy a v jedné etáži – „kleci“ je namačkáno dle předpisů 16 lidí v prostoru cca 5×2 metry doslova tělo na tělo a tváří v tvář! Takto namačkáno je v jeden okamžik ve čtyřech etážích  dohromady 64 lidí. Sjiždí se do hloubky cca 700 metrů asi 3 až 5 minut. Během té doby si nás tam pár kolegů zakašle nebo kýchne přímo do obličeje jeden druhému. A toto se opakuje opět po šichtě při jízdě na povrch. Tak k čemu byla všechna ta opatření vlády, když jsme přišli do práce a čekalo nás tam tohle?! Všude už se nosily roušky a v OKD nic, jako by se nechumelilo. Když jsme si stěžovali, tak se alespoň zavedlo na farung povinné nošení respirátorů.

Jediným řešením od začátku bylo omezení provozu na všech šachtách. Ale ne jako to údajné omezení těžby v Darkově, kdy všichni chodili dál do práce jako by nic, jen jim firma nařídila parkovat na schovaném druhém parkovišti, aby médiím zalepili oči.

Omezená těžba má být na šest týdnů a máme prý dostat překážku na straně zaměstnavatele a 100 % platu. Nikde se ale do médií neřekne to, že týden od 4. do 10. července je plánovaná odstávka dolů každý rok a všichni zaměstnanci mají tento týden nadpracován, takže jsou doma všichni zadarmo, protože v provozním rozpise směn máme volno a OKD nám za tento týden nedá ani kačku.