Sněmovní výbor pro životní prostředí dal včera za pravdu Greenpeace, místním lidem a Libereckému kraji ve sporu o rozšiřování dolu Turów. Výbor totiž vyzval vládu, aby zahájila kroky k podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru. Vláda ale stále musí podání žaloby schválit. Situace se vyvíjí i v Evropském parlamentu, kde se po zpoždění způsobeném koronavirovou epidemií bude sporem okolo dolu Turów zabývat i petiční výbor, který bude na zasedání 14. července řešit petici Greenpeace, Libereckého kraje a místních obcí proti těžbě, kterou podepsalo přes 13 tisíc lidí.

Greenpeace ČR doufá, že Česká republika zažaluje Polsko urychleně, k žalobě jsme totiž vyzvali ministra Brabce a potažmo celou vládu již 30. března. Doufáme, že nyní s novou právní analýzou ministerstva zahraničí předloží podání žaloby vládě ministr životního prostředí Richard Brabec či ministr zahraničí Tomáš Petříček v nejbližším možném termínu. Každým dnem totiž nelegální těžba postupuje blíže českým hranicím a ohrožuje tak zásoby spodní vody, způsobuje hluk, znečištění ovzduší. Spalování vytěženého uhlí uhlí navíc prohlubuje klimatickou krizi, ve které se nyní nacházíme.

Důl Turów © (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Důl Turów funguje od 1. května ilegálně. Získal totiž povolení těžit dalších 6 let, přestože nebyl posouzen vlivu záměru na životní prostředí (tzv. proces EIA) a nemohla se k němu vyjádřit veřejnost, což odporuje evropské legislativě. Na postup polských úřadů, které několikrát porušily evropské právo, bylo podáno několik stížností k Evropské komisi. Komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius slíbil, že se Komise bude kauzou aktivně zabývat.

Nikol Krejčová z Greenpeace říká:
“Jsme rádi, že se Výbor pro životní prostředí postavil za občany, kteří již nyní trpí nedostatkem vody způsobeným těžbou na dole Turów, i za ty, kteří jsou ztrátou vody ohroženi. I kvůli dalším negativním vlivů této těžby doufáme, že se vláda postaví za české občany a podnikne všechny kroky k žalobě co nejrychleji.”